301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 11:55 Bu haber 69 kez okundu
 
“TARSUS'TA SİNEMA” KİTABI ÇIKTI
Yazar Uğur Pişmanlık’ın “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema adlı kitabı Tarsus Belediyesi Kent Yayınları tarafından yayınlandı.
Kültür Haberi


  Yazar Uğur Pişmanlık’ın “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema adlı kitabı Tarsus Belediyesi Kent Yayınları tarafından yayınlandı. Kitapta Tarsus’taki yazlık-kışlık sinemalar, çevrilen filmler ile bu kentte yetişmiş sinemacılar ile kısa ve belgesel film deneyimleri yer alıyor.

Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema adlı kitap Tarsus Belediyesi’nce yayınlandı.

“Tarsus’ta Sinema” kitabında kentin yazlık-kışlık sinemaları, toplumsal yaşamda sinemanın yeri, Tarsus’ta çevrilen sinema filmleri ve Tv dizileri ile kentin sinema alanında yetişmiş senarist ve oyuncuları yer alıyor.

Tarsus Belediyesi Kent Yayınları’ndan çıkan kitapta ayrıca Tarsus’ta çekilmiş belgesel ve kısa film çalışmalarıyla, bu alanda üretim yapan senarist ve yönetmenlerin ürünlerine de yer verilmiş.

Yazar Uğur Pişmanlık, “Tarsus’ta Sinema” kitabına ilişkin olarak, Tarsus’un, Türkiye’de sinemayla erken tanışmış kentlerden biri olduğunu belirterek, “Tarsus’ta 1970’li yılların sonuna kadar yaklaşık 20 kadar yazlık ve kışlık sinema vardı. Sinema, 1950-1980 arası dönemde kent insanının neredeyse toplumsal yaşamın bir parçasıydı. Sinema gündelik hayatın içindeydi. 

Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema kitabı, bu kentin sinemayla 100 yıla yakın zamanla olan ilişkisini ele alıyor. Kitapta, sinema salonları dışında, Tarsus’ta çevrilen sinema filmleri, Tv dizileri ile kentin sinema alanında yetişmiş senarist ve oyuncuları da bulunuyor.

Ayrıca sinema salonları kapandıktan sonra Aratos Sinema Günleri, İşçi Filmleri Festivalleri gibi sinema adına sürdürülen çabalara da kitapta yer verildi. Bu konuda daha önce Aratos dergisinde yayınlanmış bazı makalelerin de yer aldığı sinema yazılarına da yer verdik.

Tarsus ve Sinema kitabına yazılarıyla, Ayşe Yetmen, Ramazan Güzel, Tuncay Akdağ, Koral Boro, Oral Çalışlar ve Semih Fırıncıoğlu katkıda bulundular. Bu değerli katkıları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Tarsus’ta Sinema kitabı, yazıları, anıları, fotoğrafları ve belgeleriyle aynı zamanda bir kent belleği olarak Tarsus’un kültür yaşamı ile Türkiye sinema tarihine bir katkıda bulunma çabasıdır.

Bu kitabın, gelecekte Tarsus’ta yeniden sinemalarına kavuşması ve sinema üzerine yapılacak çalışmalara bir başlangıç olması ve ışık tutmasını umut ediyorum” diye konuştu”.

Pişmanlık’ın daha önce de yayınlanmış “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” adlı bir kitabı da bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre, Tarsus Belediyesi Kent Yayınları’ndan çıkan kitap için yazarı Uğur Pişmanlık’a bir imza günü düzenleneceği belirtildi.

Sinemanın büyülü, kendine has dünyası olduğunu dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan Tarsus’ta Sinema kitabına ilişkin olarak şunları söyledi, “Açık-kapalı aile sinemalarının dolup taştığı, filmler için kuyrukların oluştuğu Tarsus’ta, dönemin sinema yıldızları da baş tacı ediliyor, sinema sanatına olduğu kadar ‘’sanata’’ da sahip çıkılıyordu.

Sinemanın büyülü, kendine has dünyasında mümkün olmayanın mümkün kılındığı, mümkünler orkestrasının kulaklarımızdaki; mümkünler perdesinin gözlerimizdeki pası sildiği günlerde sosyalleşmenin, arkadaşlığın, aile olmanın; akşam programlarına sinemaların alınmasının, sohbetlere muhakkak bir filmin iliştirilmesinin önemini bugün çok daha iyi anlıyor ve o kuşağın bir sanat olayına tepki vermesini bugün çok daha büyük bir saygıyla karşılıyoruz.” diye konuştu.

Tarsus’ta Sinema kitabı için “Kentimizin kitaplığında güzel, anlamlı bir armağan” ifadesini kullanan Başkan Haluk Bozdoğan, “Gazeteci ve Yazar Uğur PİŞMANLIK’ın ‘’Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema’’ isimli çalışması, tıpkı, daha önce yayımlanan ‘’Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro’’ isimli çalışması gibi kentimizin kitaplığında güzel, anlamlı bir armağan olarak yerini alacak.

Geçmişi binlerce yıllık bir tarihe dayanan Tarsus’ta, saygıdeğer bir sinema yolculuğuna çıkacağınızı ümit ediyorum.  Tarsus’ta sanatın, edebiyatın ve doğanın tüm renkleriyle perdeye yansıdığı güzel günlerin yeniden yaşanması; sohbetlerimize, sofralarımıza, salonlarımıza yeniden doluşması ise en büyük temennim” dedi.

Aratos dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık’ın bugüne kadar yayınlanmış kitapları ise şunlar; Kent Masalları (1997), Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar (2002), Tarsuslu Yazarlar ve Sanatçılar Antolojisi (2008) Tarsus Basın Tarihi/Yüzyıllık İzler (2009), Barış ve Aydınlanmaya Adanmış Bir Yaşam: İsmail Hakkı Öztorun (2010), Tarsus Çeşme ve Hayratları (2010), Gezginlerin Gözüyle Tarsus, (2012), Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi (2013), Boyun Eğmeyen İnsan (2014), Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro (2017), Barış ve Sosyalizm Yolunda Aydın Bir Hekim Sevinç Özgüner (2017).

Ayrıca Edebiyatta Tütengil’e Armağan (2206), Tarsus (2009), Edebiyatımızda Çeşmeler (2009), Tarsus Olimpiyatları ve Tarsus Maratonu (2008), Tarsus Bibliyografyası (2008), Edebiyatımızda Radyolar (2011) ile Türkiye'de İlk Elektrik: Tarsus (2011), Tarsus Çıplak Mahallesi (2014), Toroslarda Bir Çukurova Yazlığı Namrun Yaylası (2014) adlı özgün ve derleme kitapçıkları bulunuyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “TARSUS'TA, SİNEMA”, KİTABI, ÇIKTI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Mersin
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 30.11.2020
Bugün
11° - 20°
Salı
11° - 18°
Çarşamba
12° - 20°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Mersin

Güncelleme: 29.11.2020
İmsak
06:02
Sabah
07:27
Öğle
12:35
İkindi
15:11
Akşam
17:33
Yatsı
18:52
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı