301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 19:56 Bu yazı 86 kez okundu
 
İFTİRÂ VE MÜFTERİLER
Ali Pamuksüzer
 
 

     “İFTİRA”, Arapça “fery” (yalan uydurmak) olup, bir kimseye aslı olmayan bir suç yükleme, bir kabahat yakıştırma, demektir.

      “MÜFTERİ” ise, “İftira eden”dir.   

     “İFTİR” toplumdaki güzellikleri yakıp bitiren bir ateş gibidir.

     “İFTİR” toplumda adaletin etkisini kaybettiği zamanlarda yaygınlaşabilen bir sosyal ve ahlâkı hastalıktır. Çünkü adaletsizlik, kötü fiillerin yayılmasına ve artmasına yol açar.

     “İFTİR”nın büyük günahlardan olduğu konusunda Cenab-ı Allah bizleri, Nûr Suresi 15. ayette bakınız nasıl uyarmaktadır:

   “Hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor; hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyleri ağzınıza alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. Hâlbuki bu, Allah katında büyük bir günahtır. ”

       Değerli okurlarım! Sevgi, saygı, yardımlaşma, dürüstlük, insan hak ve özgürlükleri gibi kavramlar, insanlığın temel ahlâk anlayışını şekillendiren ve yüce dinimiz İslâm’dan beslenen değerlerdir. Bu değerlerden biri de “İftirâ etmemek”tir. 

     “İFTİR”nın hedefi olan kimse masum, günahsız ve mağdur ise, Cenab-ı Allah’ın katında bu kişi “mazlum”dur. “Müfteri” (iftirâ eden) dediğimiz kişi ise, “zalim”dir, “melun”dur ve lânetlenmiştir.

       Müfterilerin lanetlendiğini ve en büyük azaba uğratılacağını, Cenab-ı Allah Nûr Suresi 11.Ayette şöyle buyurmaktadır:

       “O iftirâyı atanlar içinizden bir gruptur. Bunu kendiniz için kötü sanmayın, aksine bu hakkınızda hayırlıdır. Onların her biri işlediği günahı yüklenecektir. İçlerinden günahın büyüğünü (iftirayı) üstlenen için ise büyük bir azap vardır.”

       Manevî ve millî değerlerin yok olduğu bir toplumda sağlıklı bir cemiyet hayatının olması imkânsızdır. Yozlaşmış toplumların meydana getirdiği bir millet; sağlıklı ve güçlü bir bütünlük, millî birlik ve beraberlik asla sergileyemez.

       Hangi konuda olursa olsun, din ve genel ahlâkın yasakladığı “iftirâ” edenleri, çıkar sağlamak için “şantaj” amaçlı “kara” çalmayı adet edinmiş seviyesizleri “kınamak” veya “cezalandırmak” suretiyle, toplum kendini savunmalı ve korumalıdır. Bu tür seviyesizlere asla taviz verilmemeli ve yasal yollardan hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdırlar.

       Masum insanlarımızı “iftirâ”ya ve “müfteri”lere (iftira edenlere) karşı korumak, hepimizin “dinî” ve “insanî” sorumluluğudur.

     Peygamberimiz (SAV) de bu konuda:

     "Bir kimse, bir müminde olmayan bir şeyi ona isnat ederse (iftira ederse), yaptığı iftiranın cezasını çekmeden Allah Teâlâ onu koyduğu cehennemden çıkarmaz.” Buyurmaktadır. (Ebu Davud, Akdiye, 14; İbn Mace, Eşribe,4)  

 

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , İFTİRÂ, VE, MÜFTERİLER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Mersin
Çok Bulutlu
Güncelleme: 29.10.2020
Bugün
19° - 27°
Cuma
19° - 30°
Cumartesi
19° - 29°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Mersin

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı