301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 10:30 Bu yazı 203 kez okundu
 
Konumuz tırtılın=kurtçuğun evresi (düşü) kelebeğin (rüyası);
Hakan ÖZBELLİ
 
 

Yüzyıllardır doğa ile insanoğlu hep iç içe olmuş, gerek bitki figürleri gerek hayvanların yaşantıları izlenerek yaşamımızın içinde benzerliklerle karşımıza çıkmıştır.

Doğal ortamlarda, kelebeğin yolculuğunda önce dişi Kelebek yumurtasını bir yaprağa bırakır birkaç gün sonra yumurta çatlar ve tırtıl olur, yetişkin olduğunda, yani ağzından ipek salgısı çıkmaya başladığında kozaya yatar.

Tırtıl= kurtçuk kozaya yattığında vücudunun tüm organları kozanın delineceği zamana kadar olgunlaşır ve gücünü htiğinde, güçlü olduğunda kozasını deler ve dışarı çıkmak ister, kanatları havayla teması sonucu kuruduğunda kelebek içgüdüleri gereği de uçarlar.

Siz daha günü gelmiş fakat daha kozasını delmemiş olan kelebeği dışarı çıkarmak için kozasını elle açmaya kalkışırsanız kanatları gelişmemiş ve güçlenmemiş olduğunu fark edemeyeceğinizden, haliyle kelebeğe iyilik yaptığınızı sanacaksınız ama kanatları zayıf olduğundan gövdesi kanatlarına ağır gelecek haliyle uçamayacaktır ve Kelebek ölecektir. Bu kelebeğe yapılacak en büyük kötülüktür.

GELELİM KELEBEĞİN DURUMUNA BENZER SİYASETÇİYE,

Günümüzde de kozasını delemeyen, (kendi başına bir yerlere gelemeyen) beceriksiz adamlar varken, hep birilerinden yardım gördükleri için kendi ayakları üzerinde durmayı dahi başaramamışlardır.

Hazırcı oldukları için de hep dayanacak birini bulmuşlardır.

Bu durumu keşfeden ve iyi para kazanan şark kurnazlığının hakkını veren zevatlar kozada kalmışları tespit eder onları dışarı çıkarır, bir şekilde uçuramasa da hayatta az da olsa kalmasını sağlar.

Az süre zarfında hayatta kalan kelebek misali (siyasette) kozasını açan kişiyi tanıyacak,nefes aldıkça onu bilecek ve ona sonsuz sadakat la bağlı kalacaktır.

Açtığı koza aynı türden olduğu için yardım ettiğine hakaret edecek onu hor görecek, dışlayacak ben olmasam hayatta olamazdın diyecek bir şekilde yaşamı(siyasette) az da olsa onu kendi çıkarına uygun kullanacaktır.

Haliyle kendi kozasını delemeyenler piyasada olduğu sürece, kozacı başının işi hep görülecek, koza açma geleneği hiç bitmeyecektir ve de hep kendince popülist kalacaktır kullanacağı kişiler hep olacaktır.

Politikada kendi kozasını delemeyeler bir şekilde kendi türünden kaçarak şeytani aklını çalıştırmış, başka ortamlara girmişlerdir, malum şahıslar o şahısı kozaya yatarken ve çıkarken görmediği için kendi başına yardım almadan kozadan çıktı diyerek yıllarca kendinden olanlardan üstün tutarak bir yerlerde olmasını sağlayacaktır.

Hatta onların çocuklarını hatta torunlarının dahi geleceğini garanti altına almış olacaktır.

Kelebek ile siyasetçiyi tekrar mukayese edersek;

Ben siyasetçi olacağım ben politikada bir yere aday olmalıyım diye kendi kişiliğinden taviz vererek şamar oğlanı olmayı göze alıyorsa kelebeğin ömrü kadar zamanı kaldığını belirtmek istiyorum.

Siyasette de görev istenmez verilir dersen kendini yapacakların üzerinde hazır hmesen, ne etrafın olur nede çevren.

Bir bakmışsın koca bir hiçsin ve bir bakmışsın daha geri dönüşü olmayan siyasi mezarlık yolundasındır.

Siyasete baktığımızda daha tırtılken (sade vatandaşken)kelebek olmak için (siyasette bir yerlere icazet alıp gelmek isteyenler) kozaya yatanlar oldu, bakıyorsun zamansız siyaset yapanlar tırtılın kozaya yatıp kelebek olamadan kozanın içinde öldüğü gibi siyasetteki beklentileri de onların erken bitişi olabilecektir.

Eğer tırtıl (kurtçuk) kelebek olamıyorsa boşa yaşamıştır, düşü gerçekleşmemiş haliyle kelebek olamadığı için rüyası da boşa çıkmıştır. eğer ki siyaset yapıyorum diyen varsa hedefe varmalıdır, Seçilebilecek kapasitesi olmayanlar hedefe vardım diyerek, rehavete kapılır kendini avutursa ancak hayal dünyasındadır. Hayatta kalmak için kelebeğin kanatları olmalı, siyaset yapanlarında aklı, her ikisi de doğada bu şekilde ilerleyecek ve uçacaktır.

neticede kelebeğin ömrü bir kaç gün değilmi zaten…

Onların ömrü de bırakalım siyasette kısa olsun…

Sonun da biri doğada ölecek diğeri siyasette…

Tabiat ta ne tırtılın düşü bitecek, nede kelebeğin rüyası, kimi gerçekleşecek kimilerinin ki hiç olamayacaktır.

Hoşça ve dosta kalın

Hakan ÖZBELLİ

 
Etiketler: Konumuz, tırtılın=kurtçuğun, evresi, (düşü), , kelebeğin, (rüyası);,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Mersin
Çok Bulutlu
Güncelleme: 11.04.2021
Bugün
- 16°
Pazartesi
10° - 18°
Salı
12° - 19°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Mersin

Güncelleme: 11.04.2021
İmsak
04:44
Sabah
06:08
Öğle
12:48
İkindi
16:25
Akşam
19:18
Yatsı
20:36
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı